DOI: https://doi.org/10.36128/priw.vi4
Opublikowane: 31 grudnia 2019
Czasopismo naukowe Prawo i Więź zostało utworzone w 2012 roku przez Wydawnictwo Spółdzielczego Instytutu Naukowego w Sopocie. Przez 12 lat istnienia czasopismo było kwartalnikiem. Od 2024 r. Prawo i Więź jest dwumiesięcznikiem.
Pierwszym redaktorem naczelnym Prawa i Więzi był prof. Lech Morawski, wybitny specjalista z zakresu teorii i filozofii prawa, sędzia Trybunału Konstytucyjnego. Członkami Rady Programowej czasopisma są specjaliści z zakresu teorii i filozofii prawa a także dogmatyk prawnych, związani z krajowymi i zagranicznymi ośrodkami naukowymi. Rada Programowa zrzesza członków z Europy, Ameryki Południowej, Azji i Afryki.
Tematyka przyjmowanych tekstów
Prawo i Więź ma stanowić forum wymiany poglądów na temat prawa i jego teorii, postulatów i kierunków zmian w prawie, jak również relacji pomiędzy przemianami społecznymi a obowiązującym ustawodawstwem. Redakcja preferuje teksty nowatorskie i krytyczne. W czasopiśmie publikowane są: artykuły, glosy i recenzje monografii naukowych.
Do publikacji przyjmowane są artykuły z zakresu:
- teorii, filozofii i socjologii prawa (także wyniki badań empirycznych z zakresu socjologii prawa);
- dogmatyki prawa: prawa konstytucyjnego, prawa i postępowania cywilnego, prawa spółdzielczego, prawa handlowego, prawa i postępowania administracyjnego, postępowania przed sądami administracyjnymi, prawa i postępowania karnego, publicznego i prywatnego prawa międzynarodowego, prawa Unii Europejskiej;
- komparatystyki prawa;
- historii prawa i doktryn polityczno-prawnych.
W Prawie i Więzi publikowane są glosy do najnowszego orzecznictwa Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, Trybunału Konstytucyjnego, Sądu Najwyższego, sądów powszechnych, Naczelnego Sądu Administracyjnego i sądów administracyjnych.
Cykl wydawniczy
Czasopismo Prawo i Więź jest dwumiesięcznikiem publikowanym w cyklu wydawniczym: luty, kwiecień, czerwiec, sierpień, październik, grudzień.
W ciągu tego samego roku możliwa jest publikacja tylko jednego artykułu tego samego autora (nie dotyczy to tekstów we współautorstwie).
Open Journal System
Redakcja czasopisma Prawo i Więź funkcjonuje przy użyciu Open Journal System (OJS). Cały proces wydawniczy prowadzony jest przy użyciu OJS.
Języki publikacji
W czasopiśmie publikowane są artykuły w języku polskim i angielskim.
Polityka otwartego dostępu (Open Access Policy)
Prawo i Więź stosuje politykę otwartego dostępu (Open Access Policy). Opublikowane numery dostępne są na stronie internetowej w zakładce Archiwum. Dostęp do czytania, wyszukiwania i pobierania opublikowanych numerów oraz wykorzystania ich na dowolnym nośniku informacji w celach niekomercyjnych jest bezpłatny i nie wymaga uprzedniej zgody wydawcy ani autora, pod warunkiem, że oryginalne dzieło jest odpowiednio cytowane, a wszelkie zmiany w oryginale są wyraźnie wskazane.
Wskaźniki oceny czasopisma
MN: 100 pkt
Dyscyplina: nauki prawne
DOI: 10.36128/priw.vi
ISSN: 2299-405X
E-ISSN: 2719-3594
Każdemu numerowi czasopisma oraz opublikowanym w nim artykułom przypisywane są numery DOI (Digital Object Identifier).
Autorzy są zobowiązani do używania identyfikatorów ORCID (Open Researcher and Contributor ID).
Prawo i Więź przyznano 100 punktów za publikacje w czasopismach naukowych.
Prawo i Więź jest indeksowane w SCOPUS, European Reference Index for the Humanities and Social Sciences (ERIH PLUS) i The Central European Journal of Social Sciences and Humanities (CEJSH).
DOI: https://doi.org/10.36128/priw.vi4
Opublikowane: 31 grudnia 2019